Ландшафтна архітектура

садово-паркова та ландшафтна архітектура Черкащини

Дубрівський садибний парк

Розташований парк за 7 км від Монастирища, та 200 км від Черкас. Основна дорога веде через населений пункт Халаїдове, так як на коротшій дорозі відсутні 2,5 км шляху до районного центру. Парк знаходиться на в’їзді в село, поблизу садиби розташований сучасний адміністративний центр Дубрівки.

Власники: Ганна Тарновська, родина Лянцкоранських (польський гетьман XVII ст.), Ігнатій Невлинський (по його смерті дісталось синам Йосипу, Михайлу, Логіну). Від Невлинських Дубрівку купив хорунжий польського війська Йосин-Іоан Драчевський. Після його смерті володів Дубрівкою його син - Фелікс Іванович Драчевський, 1798 року народження, та онук, Олександр Федіксович Драчевський, 1850 року народження. Всі власники католицького віросповідання. На початку ХХ ст. у Драчевських садибу купує хтось з роду Антоновичів.

Парк заснований у середині ХІХ ст. відноситься до ландшафтного типу. Розташований на двох схилах невеликого ставку. Біля маєтку є великий фруктовий сад. Парк починається від маєтку і спланований по схилам до невеликого ставку на якому є острівець. За ставом мішаний ліс та великий горіховий сад на горі. Алеї парку проходять з двох боків ставку. Автори парку невідомі. Його територію можна умовно розділити на три архітектурно-планувальні зони.

Перша частина – садибна. Розташована навколо головного будинку, на найвищому місці та підпорядкована головній композиційній вісі будинку. Від будинку відкривається живописний вигляд на ставок, доріжки до якого терасами спускаються до нього. За будинком був фонтан. Внутрішній двір навколо фонтану обрамлений деревами фруктових порід. Поряд був господарський двір.

Друга частина – безпосередньо сам став з островом. Навколо ставку є оглядова доріжка, до острова вела невелика поромна переправа.

Третя частина розташована за ставом - лісова. Зелені насадження парку представлені переважно місцевими породами дерев.

Садибний будинок є головним композиційним елементом, побудований 1845 року у стилі класицизм, цегляний, одноповерховий, має відносно задовільний стан, хоча безумовно потребує капітального ремонту.

Фотофіксація

Головний фасад
Вигляд на став,
по центру був острів
Паркові алеї
Вигляд на місце,
де був фруктовий сад
та господарська частина
Парковий фасад
Підвали будинку
Частина партеру

Планування

План парку

За сучасним адмін. поділом – Монастирищенський
За адмін. поділом ХІХ ст. – Липовецький повіт

~~DISCUSSION~~


Парк дня

prohorivka

…Я тільки хаточку в тім раї
Благав і досі ще благаю,
Щоб хоч умерти на Дніпрі
Хоч на малюсенькій горі…

Тарас Шевченко


thumbnail thumbnail thumbnail thumbnail


Цікаве одним рядком

    follow me on Twitter

    Контакти

    Автор проекту:
    Гонца Федір Анатолійович
    - архітектор, науковець.
    Більше інформації доступно тут


    Для швидкого internet-зв'язку використайте Skype

    Skype Me™!

    телефон

    +380 50 538 24 89 (MTC)

    +380 93 654 22 24 (Life)

    Gtalk fedir.gontsa

    e-mail

    http://supergarden.org.ua/